PMEG3005ELSYL
DigiKey Part Number
1727-PMEG3005ELSYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG3005ELSYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG3005ELSYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG3005ELSYL
Description
DIODE SCHOT 30V 500MA DFN1006BD2
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 500mA Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
24pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
DFN1006BD-2
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 500 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)