PMEG4005CT,215 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG4005CT,215 |
Description | DIODE ARR SCHOTTKY 40V TO-236AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 500mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG4005CT,215 Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Reverse Recovery Time (trr) 13 ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V |
Part Status Active | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Mounting Type Surface Mount |
Technology Schottky | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package TO-236AB |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 500mA | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 470 mV @ 500 mA |