PMEG4005EJ-QF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 38,328
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7,611
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
Diode 40 V 500mA Surface Mount SOD-323F
PMEG4005EJ-QF
DigiKey Part Number
1727-PMEG4005EJ-QFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG4005EJ-QF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
43pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
SOD-323F
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)