PMEG45A10EPDAZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG45A10EPDAZ |
Description | DIODE SCHOTTKY 45V 10A CFP15 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 45 V 10A Surface Mount CFP15 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 21 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 45 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 715pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Not For New Designs | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V | Supplier Device Package CFP15 |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 540 mV @ 10 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |