PMEG45U10EPDZ
DigiKey Part Number
1727-1833-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1833-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1833-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG45U10EPDZ
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A CFP15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 10A Surface Mount CFP15
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG45U10EPDZ Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
34 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 µA @ 45 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1170pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
CFP15
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)