PMEG60T30ELRX
DigiKey Part Number
1727-7806-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7806-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7806-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T30ELRX
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SOD123W
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount SOD-123W
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG60T30ELRX Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 µA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
580pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
SOD-123W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)