PMX100UNEZ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 20 V 1.4A (Ta) 300mW (Ta), 4.7W (Tc) Surface Mount DFN0603-3 (SOT8013)
DFN0606 MOSFETs
PMX100UNEZ
DigiKey Part Number
1727-PMX100UNEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMX100UNEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMX100UNEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMX100UNEZ
Description
PMX100UNE/SOT8013/DFN0603-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMX100UNEZ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.1 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
123 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
300mW (Ta), 4.7W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN0603-3 (SOT8013)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 1A, 4.5V