PNE20040CPE-QZ
DigiKey Part Number
1727-PNE20040CPE-QZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE20040CPE-QZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE20040CPE-QZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20040CPE-QZ
Description
DIODE ARRAY GP 200V 2A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 200 V 2A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
2A
Supplier Device Package
CFP15B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
980 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)