PNE20060CPEZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PNE20060CPEZ |
Description | DIODE ARRAY GP 200V 3A CFP15B |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 3A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PNE20060CPEZ Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 30 ns |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 200 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Qualification AEC-Q101 |
Technology Standard | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V | Package / Case TO-277, 3-PowerDFN |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 3A | Supplier Device Package CFP15B |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 940 mV @ 3 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |