PSMN041-80YLX
DigiKey Part Number
1727-1507-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1507-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1507-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN041-80YLX
Description
MOSFET N-CH 80V 25A LFPAK56
Detailed Description
N-Channel 80 V 25A (Tc) 64W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21.9 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1108 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
64W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
41mOhm @ 5A, 10V