PSMNR51-25YLHX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2,025
Datasheet
N-Channel 25 V 380A (Tc) 333W (Tc) Surface Mount LFPAK56; Power-SO8
BUK7J1R4-40HX
PSMNR51-25YLHX
DigiKey Part Number
1727-PSMNR51-25YLHXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMNR51-25YLHXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMNR51-25YLHXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMNR51-25YLHX
Description
MOSFET N-CH 25V 380A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
113 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6990 pF @ 12 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
333W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
25 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C