PXP018-20QXJ
DigiKey Part Number
1727-PXP018-20QXJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PXP018-20QXJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PXP018-20QXJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXP018-20QXJ
Description
PXP018-20QX/SOT8002/MLPAK33
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 8.4A (Ta), 39.7A (Tc) 1.8W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount MLPAK33
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.25V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34.8 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2360 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.8W (Ta), 50W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
MLPAK33
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 8.1A, 4.5V