PXP400-100QSJ
DigiKey Part Number
1727-PXP400-100QSJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PXP400-100QSJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PXP400-100QSJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXP400-100QSJ
Description
MOSFET P-CH 100V 1.4A MLPAK33
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 1.4A (Ta), 3.5A (Tc) 1.7W (Ta), 10.4W (Tc) Surface Mount MLPAK33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXP400-100QSJ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15.2 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
544 pF @ 50 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta), 10.4W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
MLPAK33
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 1.4A, 10V