GYF1E561MCQ1GS
DigiKey Part Number
GYF1E561MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYF1E561MCQ1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYF1E561MCQ1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYF1E561MCQ1GS
Description
CAP ALUMHYB 560UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C