LLS2G331MELB
DigiKey Part Number
493-2583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2G331MELB
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
LLS2G331MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9315 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C