PCF0J470MCL1GS
DigiKey Part Number
493-13989-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13989-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13989-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF0J470MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
47 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCF0J470MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm