PLF0J221MDL4TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PLF0J221MDL4TD |
Description | CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PLF0J221MDL4TD Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Type Polymer | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Capacitance 220 µF | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Rated 6.3 V | Package / Case Radial, Can |
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm |