PLF0J221MDL4TD
DigiKey Part Number
493-14098-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14098-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF0J221MDL4TD
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PLF0J221MDL4TD Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm