PLG0G272MDO1
DigiKey Part Number
493-3106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLG0G272MDO1
Description
CAP ALUM POLY 2700UF 20% 4V TH
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PLG0G272MDO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
6.9 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
2700 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm