UCX1V221MCL1GS
DigiKey Part Number
493-7004-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-7004-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7004-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCX1V221MCL1GS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 150mOhm 2000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
UCX1V221MCL1GS Models
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C