UHE1A681MPD
DigiKey Part Number
493-1494-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1A681MPD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHE1A681MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
630 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
87 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C