UHE1E102MHD6TO
DigiKey Part Number
493-14544-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14544-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1E102MHD6TO
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1E102MHD6TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.425 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C