UHE1V221MPD1TA
DigiKey Part Number
493-17401-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17401-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1V221MPD1TA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1V221MPD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
588 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 100 kHz
Impedance
87 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C