UHV1V821MHD
DigiKey Part Number
493-16804-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1V821MHD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1V821MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.635 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.725 A @ 100 kHz
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C