UHW1V821MPD
DigiKey Part Number
493-6928-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1V821MPD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1V821MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.74 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C