ULD2G2R2MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13879-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13879-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2G2R2MPD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ULD2G2R2MPD1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C