UPM2A2R2MDD1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPM2A2R2MDD1TD |
Description | CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UPM2A2R2MDD1TD Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 21 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 43 mA @ 10 kHz |
Part Status Obsolete | Impedance 6.6 Ohms |
Capacitance | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Voltage - Rated 100 V | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |