UPW1E331MPD6TA
DigiKey Part Number
493-17685-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17685-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1E331MPD6TA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPW1E331MPD6TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
474.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
85 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C