UWF1C101MCL1GS
DigiKey Part Number
493-9710-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9710-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9710-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWF1C101MCL1GS
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWF1C101MCL1GS Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Impedance
800 mOhms
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C