UWG1V331MNL1GS
DigiKey Part Number
493-6323-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-6323-1-ND - Cut Tape (CT)
493-6323-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWG1V331MNL1GS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWG1V331MNL1GS Models
Ripple Current @ Low Frequency
335 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C