ST-42ETH502 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 7,029
Datasheet
Image for ST-42ETH502 is not available
ST-42ETH502
DigiKey Part Number
563-ST-42ETH502TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-42ETH502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
EDA/CAD Models
ST-42ETH502 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
5 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%