ST-4ETH502 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 7,029
Datasheet
5 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
ST-4ETH502
DigiKey Part Number
563-ST-4ETH502TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-4ETH502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ST-4ETH502 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%