W40S12BS1P5-57
DigiKey Part Number
563-W40S12BS1P5-57-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W40S12BS1P5-57
Description
DC FAN ,40X40X28MM, 12VDC, 39.5C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 39.5 CFM (1.11m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
72.0dB(A)
Series
Power (Watts)
39 W
Packaging
Tray
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 176°F (-10 ~ 80°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
3.25A
Width
28.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
39.5 CFM (1.11m³/min)
Material - Frame
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Static Pressure
6.696 in H2O (1668.0 Pa)
Material - Blade
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C