RP102K301D-TR
DigiKey Part Number
2129-RP102K301D-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-RP102K301D-CT-ND - Cut Tape (CT)
2129-RP102K301D-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP102K301D-TR
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA DFN(PL)1820-6
Category
Voltage Dropout (Max)
0.19V @ 300mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.25V
Supplier Device Package
DFN(PL)1820-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V