03010SS-12N-AA-00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 16
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 30mm L x 30mm H Sleeve 4.2 CFM (0.118m³/min) 2 Wire Leads
03010SS-12N-AA-00
DigiKey Part Number
12-03010SS-12N-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03010SS-12N-AA-00
Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
34.0dB
Series
Power (Watts)
960 mW
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Current Rating (Amps)
0.080A
Width
10.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.2VDC
Air Flow
4.2 CFM (0.118m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
30000 Hrs @ 40°C