04028DA-12T-A6N-E
DigiKey Part Number
12-04028DA-12T-A6-NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04028DA-12T-A6N-E
Description
40X40X28MM, 12VDC, 34,500 RPM, 3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 34.6 CFM (0.969m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
69.5dB(A)
Series
Power (Watts)
30 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cULus, TUV
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
2.50A
Air Flow
34.6 CFM (0.969m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
7.600 in H2O (1893.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C