05015SS-12N-WA-D0
DigiKey Part Number
12-05015SS-12N-WA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
05015SS-12N-WA-D0
Description
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 50mm L x 50mm H Sleeve 10.9 CFM (0.305m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
27.5dB
Series
Power (Watts)
840 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Current Rating (Amps)
0.070A
Width
15.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
10.9 CFM (0.305m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C