06025SA-12K-AA-D0
DigiKey Part Number
12-06025SA-12K-AA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025SA-12K-AA-D0
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 14.5 CFM (0.406m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
17.0dB
Series
Power (Watts)
700 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.060A
Width
25.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
14.5 CFM (0.406m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C