06025SA-24M-AA-D0
06025SA-24M-AA-D0
06025SA-24M-AA-D0
DigiKey Part Number
12-06025SA-24M-AA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025SA-24M-AA-D0
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 19.8 CFM (0.554m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
27.5dB
Series
Power (Watts)
1.4 W
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.060A
Width
25.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
19.8 CFM (0.554m³/min)
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C