06025VA-24Q-CA-00
06025VA-24Q-CA-00
NMB IP69K-Rated Cooling Fans | Digi-Key Daily
06025VA-24Q-CA-00
DigiKey Part Number
P19879-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025VA-24Q-CA-00
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 39.2 CFM (1.10m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
54.0dB
Mfr
Power (Watts)
6.5 W
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.198 lb (89.81 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.270A
Air Flow
39.2 CFM (1.10m³/min)
Voltage Range
10 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.980 in H2O (244.0 Pa)