Image for 06038RA-12R-ET-00 is not available
06038RA-12R-ET-00
DigiKey Part Number
12-06038RA-12R-ET-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06038RA-12R-ET-00
Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 59.0 CFM (1.65m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
58.0dB
Series
Power (Watts)
12 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
1.00A
Width
38.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Air Flow
59.0 CFM (1.65m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.520 in H2O (378.6 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 25°C