08025SA-24N-AL-D0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 41.3 CFM (1.16m³/min) 3 Wire Leads
08025SA-24N-AL-D0
DigiKey Part Number
12-08025SA-24N-AL-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08025SA-24N-AL-D0
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
30.0dB
Series
Power (Watts)
1.92 W
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.080A
Width
25.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
41.3 CFM (1.16m³/min)
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C