08038RE-24R-GT-00
DigiKey Part Number
12-08038RE-24R-GT-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08038RE-24R-GT-00
Description
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 105.9 CFM (2.97m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
59.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
20.88 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.870A
Air Flow
105.9 CFM (2.97m³/min)
Voltage Range
14 ~ 26.4VDC
Static Pressure
1.430 in H2O (356.2 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 25°C