08080EA-12S-EU-EC
08080EA-12S-EUE-C
DigiKey Part Number
12-08080EA-12S-EU-EC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08080EA-12S-EUE-C
Description
80X80X80MM, 12VDC, 15,400/13,900
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial (Dual) 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 171.0 CFM (4.79m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Dual Speed, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
83.5dB(A)
Series
Power (Watts)
144 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
80.00mm
Current Rating (Amps)
12.00A
Air Flow
171.0 CFM (4.79m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 12.6VDC
Static Pressure
6.800 in H2O (1693.8 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C