09225SA-12L-EA-D0
DigiKey Part Number
12-09225SA-12L-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
09225SA-12L-EA-D0
Description
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 41.3 CFM (1.16m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
09225SA-12L-EA-D0 Models
Category
Power (Watts)
1.2 W
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
CE, UR, VDE
Voltage - Rated
Weight
0.209 lb (94.8 g)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Current Rating (Amps)
0.100A
Width
25.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
41.3 CFM (1.16m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C