09225SS-24Q-ET-D0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Image for 09225SS-24Q-ET-D0 is not available
09225SS-24Q-ET-D0
DigiKey Part Number
12-09225SS-24Q-ET-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
09225SS-24Q-ET-D0
Description
DC AXIAL FAN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Sleeve 65.6 CFM (1.84m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
40.0dB
Series
Power (Watts)
3.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Current Rating (Amps)
0.150A
Width
25.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
65.6 CFM (1.84m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.293 in H2O (73.0 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C