09238RE-24P-GTD-0
DigiKey Part Number
12-09238RE-24P-GTD-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
09238RE-24P-GTD-0
Description
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 141.3 CFM (3.96m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
61.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
22.08 W
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.920A
Air Flow
141.3 CFM (3.96m³/min)
Voltage Range
14 ~ 27.6VDC
Static Pressure
1.040 in H2O (258.0 Pa)
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C