10030GE-12N-YA-F0
DigiKey Part Number
P122264-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10030GE-12N-YA-F0
Description
FAN AXIAL 100X30MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Round - 100mm Dia Ball 37.1 CFM (1.04m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
35.5dB
Series
Power (Watts)
1.8 W
Packaging
Bulk
RPM
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-40 ~ 104°F (-40 ~ 40°C)
Size / Dimension
Round - 100mm Dia
Current Rating (Amps)
0.150A
Width
30.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Air Flow
37.1 CFM (1.04m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ -20°C