11925SA-24P-EAD-0
DigiKey Part Number
12-11925SA-24P-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11925SA-24P-EAD-0
Description
FAN AXIAL 119X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 102.0 CFM (2.86m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
40.5dB
Series
Power (Watts)
4.08 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.170A
Width
25.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
102.0 CFM (2.86m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.243 in H2O (60.5 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C