11938KA-12L-EA-00
11938KA-12L-EA-00
11938KA-12L-EA-00
DigiKey Part Number
12-11938KA-12L-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938KA-12L-EA-00
Description
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 108.4 CFM (3.03m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
42.5dB
Series
Power (Watts)
6.6 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.550A
Width
38.40mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
108.4 CFM (3.03m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C